Beslenme Bozuklukları

Yeme Bozuklukları özellikle ergenlik döneminde başlayan ve kişilere fiziken, ruhen etki eden, ciddiye alınması gereken, önlemleri alınmadığı taktirde sağlığı etkileyen bozukluklardır.

Yeme Bozuklukları 3 başlık altında toplanır.

1) Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya Nervoza`ya sahip olan kişilerde beden algısı bozulur yani bu kişiler çok zayıf oldukları halde kendilerini kilolu bulurlar. Kilo almaktan ve şişmanlamaktan aşırı korku duyarlar. Aynaya baktıklarında şişman birini görürler ve kendilerinden çok rahatsız olurlar. Gereğinden fazla egzersiz yaparlar. Sürekli olarak diyet yaparak yiyeceklerini aşırı ölçüde kısıtlarlar. Normal bir kiloda kalmayı reddederler. Bu durum sağlık problemlerine hatta ölüm riskine yol açar.

Kişi kendini değersiz, umutsuz hissetmesiyle birlikte depresyon ve anksiyete hastalığa eşlik eder. Anoreksiya genellikle ergenlik döneminde başlar ve kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür.

Beslenme bozuklukları teşhisi, tedavi süreci nasıl yapılır?

Mükemmelliyetçi olma, kimlik bunalımı yaşama, ailenin yüksek beklentilerinin ve aile içi problemli ilişkilerin olması, dikkat çekme ihtiyacı, kendini ifade etmekte zorlanma, kontrollü olma ihtiyacı, insanları memnun etme isteği, düşük benlik saygısı gibi özelliklere sahip olan bireylerde anoreksiya nervozaya yatkınlık daha fazladır.

Anoreksiya Nevroza’nın toplum içindeki sıklığı %0.7 ile %3.7 arasındadır.

2) Bulimia Nervoza

Bir başka yeme bozukluğu olan Bulimia Nervoza kişinin tıkanırcasına yemek yeme davranışının yineleyici ataklarla ortaya çıktığı ve ataklar esnasında aldığı fazla kalorilerden kurtulmak amacıyla onları çıkarmaya (kusmaya) başvurduğu bir hastalıktır. BN olan kişiler, beden ağırlıklarının kontrolünü sağlamak isterler. Bu kişiler, yemek yeme krizlerini kimsenin görmesini istemez ve bu ataklar sırasında kontrolü kaybetmekten yakınırlar. Tıkanırcasına yemek yiyen kişi bunun sonucunda pişmanlık duyar ve vücudundan yediklerini atmak için genellikle parmak yoluyla kusmayı tercih ederler.

Beslenme bozuklukları bulumia teşhisi, tedavi süreci nasıl yapılır?

BN’ nın prevalansı anoreksiya nervozadan daha yüksektir. Genellikle ergenlik ve erken yetişkinlik dönemlerinde başlar. BN hastalarının %90’lık kısmını kadınlar oluşturur. AN’dan farklı olarak BN’ya sahip bireyler daha dışa dönük ve sosyal kimselerdir.

Bu kişilerde ani kilo değişimi, diş çürümesi, boğazın ağrıması-yırtılması, yüzün şişmesi, baş dönmesi-ağrıması, saç dökülmesi, damar çatlaması, böbrek hastalıkları, kansızlık, kan atışlarında düzensizlik görülebilir.

3) Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu

Bu bozukluğa sahip olan kişiler rahatsız edici şekilde doymuş hissedene kadar yemek yerler. Bulimia’dan farklı olarak kişi, tıkınırcasına yemek yedikten sonra kusma gibi telafi davranışlara yönelmez. Bu kişilerin kiloları normalin biraz üstünde yada çok üstündedir.

Beslenme bozuklukları tıkınırcasına yemek teşhisi, tedavi süreci nasıl yapılır?

Aç hissetmeseler dahi aşırı yemek yerler. Atak sırasında kontrol kaybı yaşadıklarını hissederler. Yemeklerini hızlı bir şekilde yerler. Yemek sonrası kendilerini suçlu ve kötü hissederler. Teşhisin koyulması için kişinin en az haftada 2 kez kendini durduramayacak kadar aşırı yemek yeme davranışının olması gereklidir.

SKYPE ile canlı online seans imkanı

Göksu Ayaz - Uzman Psikolog İstanbul Kadıköy 2019

İSTANBUL'DA Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy, Ataşehir, Çekmeköy bölgelerinde çocuk, ergen ve yetişkinler için Uzman Psikolog Göksu Ayaz hizmet vermektedir. Uzmanlık alanlarımız arasında; Bireysel Nefes Danışmanlığı, Depresyon, Ergenlik Çağı ve Sorunları, Kaygı Bozuklukları, Sosyal Fobi, Sınav Kaygısı, Obsesif Bozukluklar, Travma Sonrası Bozuklukları, Panik Atak, Beslenme Bozuklukları, Davranım Bozuklukları, Stres ve Öfke Kontrolü bulunuyor. Ayrıntılarıyla sitemizden bilgi alabilir veya bizimle iletişim kurabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz

Tel: +90 216 706 12 81
Email: info@goksuayaz.com
Web: www.goksuayaz.com