Ergenlik Çağı ve Sorunları

Ergenlik, çocukluktan yetişkinliğe bir geçiş dönemidir. Geçiş döneminde olan genç, iki ayrı dünya (çocukluk-yetişkinlik) arasında bocalar, yoğun ve karmaşık duygular yaşar. Gencin tüm bu yaşadıkları, kendiyle ve çevresiyle çatışmalara girmesine neden olur.

Daha önce sorgulamadığı kuralları sorgulamaya başladığı, akademik ve sosyal alanlarda yoğun stres yaşadığı, kendi güçlü ve zayıf yönlerini keşfetmeye başladığı ve kimlik arayışında olduğu bir dönemdir. Gencin kendine yeterince güveni yoktur, kendini yetersiz görür. Anlaşılamamaktan yakınır. Ergen genç bu dönem, yeni ve farklı deneyimler yaşama arzusu içindedir ve heyecan arar.

Ergenlik Çağı ve Sorunları, tedavi süreci nasıl yapılır?

Lise dönemi, geri dönüşü mümkün olmayan seçimlerin (eğitim, meslek, sosyal gruplar) yapıldığı bir evredir. Yapılan seçimlerin ise kişinin geleceğini uzun vadede etkileyecek olması bu dönemi önemli ve kritik kılmaktadır.

İstediği okul ve bölüme girip giremeyeceği konusunda yoğun kaygı ve stres yaşayan lise son sınıftaki genç, hem okuldaki ders programını izlemek hem de üniversite giriş sınavına hazırlanmak durumundadır. Diğer taraftan da sosyal medya esaretinden kurtulamayan genç, kolay bir hayat geçirmemektedir.

Sigara, alkol, uyuşturucu gibi keyif verici ve bağımlılık yaratan maddelerle karşılaşma daha çok bu dönemde olmaktadır. Diğer hayat dönemlerine kıyasla intiharın en çok görüldüğü evredir. Alkol ve uyuşturucu kullanan gençlerde aynı zamanda intihar eğilimleri ortaya çıkmaktadır. Uyuşturucu kullananlar arasında suç işleme oranı da yüksektir. Bağımlılar genelde özgüvenleri zayıf ve kaygılı olduklarından, karşılaştıkları problemlerle ve hayatın zorluklarıyla baş etmekten kaçınıp madde kullanımına ve intihara yönelebilirler.

Ergenlikte fiziksel gücün artmasıyla çevre koşullarına bağlı olarak şiddetten hoşlanma ve saldırganca davranma sıklığında artış olabilir. Ayrıca yetişkinlikte ortaya çıkacak psikiyatrik bozuklukların ilk işaretleri ergenlik döneminde görülmektedir.

Ana-babayla çatışmaların çok yaşandığı bu dönemde genç, ailesi tarafından sevilmediğini ve istenmediğini düşünürse benimsenme ve onayı dışarıda aramaya başlayabilir. Bu durum gencin yanlış arkadaşlıklar kurmasına ve toplumun değerlerine aykırı bir şekilde davranmasına yol açabilir (Suç işlemek, cinsel sapma göstermek, madde bağımlısı olmak gibi). Sağlıklı aile ortamı, gencin okuldaki performansına ve akademik başarısına da yansımaktadır.

Ergenlik döneminde karşılaşılan ve yardım alınması gereken sorunlar şunlardır:

- Fiziksel-sözel şiddet

- Madde kullanımı

- Hırsızlık

- Saldırganlık

- Davranış bozuklukları

- İnatçılık

- Cinayet

- Depresyon

- İnternet bağımlılığı

- Kaygılar ve korkular (Özellikle akademik anlamda)

- Okul başarısızlığı

- İntihar

- Yeme bozuklukları (Anoreksiya Nervoza, Bulumia Nervoza)

- Obsesif Kompulsif bozukluklar

- Mesleki danışmanlık

Bu yaş gençlerinin psikolojik ve psikiyatrik yardım alması; psikolojik olarak rahatlatılması, hayat zorlukları karşısında cesaretlendirilmesi ve problemlere uygun baş etme stratejilerinin öğretilmesi, meslek seçimini kişilik ve yeteneklerine uygun olarak yapabilmesi, kaygı ve korkularının giderilmesi, depresyon tedavisi ve intiharın önlenmesi, bağımlılıkların önüne geçilmesi, olumsuz davranışların olumlu olanlarıyla değiştirilmesi, topluma daha faydalı birer birey olmalarını sağlamak açısından önemli ve gereklidir.

SKYPE ile canlı online seans imkanı

Göksu Ayaz - Uzman Psikolog İstanbul Kadıköy 2019

İSTANBUL'DA Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy, Ataşehir, Çekmeköy bölgelerinde çocuk, ergen ve yetişkinler için Uzman Psikolog Göksu Ayaz hizmet vermektedir. Uzmanlık alanlarımız arasında; Bireysel Nefes Danışmanlığı, Depresyon, Ergenlik Çağı ve Sorunları, Kaygı Bozuklukları, Sosyal Fobi, Sınav Kaygısı, Obsesif Bozukluklar, Travma Sonrası Bozuklukları, Panik Atak, Beslenme Bozuklukları, Davranım Bozuklukları, Stres ve Öfke Kontrolü bulunuyor. Ayrıntılarıyla sitemizden bilgi alabilir veya bizimle iletişim kurabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz

Tel: +90 216 706 12 81
Email: info@goksuayaz.com
Web: www.goksuayaz.com