Öfke Kontrolü

Öfke Kontrolü nedir? 

ÖFKE KONTROL BOZUKLUĞU

Öfke duygusu her insanda varolan normal ve sağlıklı bir duygudur. Öfkeyi doğru ifade etme becerisi öfke kontrolü olarak adlandırılır.

Öfke Kontrolü nedir? ÖFKE KONTROL BOZUKLUĞU teşhisi, tedavi süreci nasıl yapılır?

Öfke yıkıcı bir hale dönüştüğünde ortada bir problem var demektir. Öfkesini kontrol edemeyen bireyler genelde duygularını ve düşüncelerini ifade etmekte zorluk yaşayan kimselerdir. Bu kişiler kendine ve çevresine maddi/manevi büyük zararlar verebilmektedir. Öfke anında kişi sözel ve fiziksel şiddete başvurabilir.

Öfke kontrol bozukluğunun, kişinin çocukluk döneminde yaşadığı travmalara bağlı olarak oluşabildiği ortaya konmuştur.

Bu kişilerin çocuklukta ;

• Aileden yeterli sevgi ve ilgiyi göremedikleri ya da fazla şımartıldıkları
• Anne-baba kavgalarına tanıklık ettikleri
• Aileden veya çevreden (psikolojik, fiziksel, cinsel) şiddet gördükleri

yapılan araştırmalarda ortak özellikler olarak tespit edilmiştir. Aynı zamanda çocukluk döneminde suçluluk duygusunu uyandıracak olaylar yaşamış olmak, yoksul bir ailede büyümüş olmak risk faktörlerindendir.

Öfkenin olumsuz yanlarından biri de, birçok hastalığın ortaya çıkmasında büyük bir rolünün olmasıdır.

Öfkenin sebep olduğu hastalıklardan bazıları :

• Kalp hastalıkları
• Yüksek tansiyon
• Şeker hastalığı
• Ruhsal hastalıklar

Tedavi Yöntemi

Öfkenizi doğru bir şekilde ifade edebilmeniz için kendinizi iyi tanımalı ve isteklerinizin farkında olmalısınız. Öfkenizin altında yatan nedenler bulunmalı ve ortaya çıkartılmalıdır. Öfke kontrolünü sağlayamayan kişilerin sağlıklı ve uzun ilişkiler kurması mümkün değildir. Bu nedenle psikolog desteği almanız hem kendiniz hemde hayatınız için oldukça yararlı olacaktır.

SKYPE ile canlı online seans imkanı

Göksu Ayaz - Uzman Psikolog İstanbul Kadıköy 2019

İSTANBUL'DA Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy, Ataşehir, Çekmeköy bölgelerinde çocuk, ergen ve yetişkinler için Uzman Psikolog Göksu Ayaz hizmet vermektedir. Uzmanlık alanlarımız arasında; Bireysel Nefes Danışmanlığı, Depresyon, Ergenlik Çağı ve Sorunları, Kaygı Bozuklukları, Sosyal Fobi, Sınav Kaygısı, Obsesif Bozukluklar, Travma Sonrası Bozuklukları, Panik Atak, Beslenme Bozuklukları, Davranım Bozuklukları, Stres ve Öfke Kontrolü bulunuyor. Ayrıntılarıyla sitemizden bilgi alabilir veya bizimle iletişim kurabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz

Tel: +90 216 706 12 81
Email: info@goksuayaz.com
Web: www.goksuayaz.com