Sosyal Fobi

Sosyal fobi nedir ?

Kişinin, sosyal durumları ve ortamları bir tehdit olarak gördüğü, insanlar tarafından küçük düşürüleceği veya eleştirilip beceriksiz, yetersiz gibi değerlendirileceği beklentisini taşıdığı psikolojik bir rahatsızlıktır.

Sosyal fobi nedir ? Belirtileri nelerdir, tedavi süreci nasıl işler?

Sosyal fobik insanlar, diğer insanlarla iletişime geçmekte zorlanırlar eğer iletişime geçecek olurlarsa rezil olmaktan ve toplumun karşısında utanılacak hale düşmekten korkarlar.
Gruplarda bulunmak ve insanlarla temas halinde olmak onlar için çok rahatsız edicidir. Bundan dolayı sosyal fobik insanlar, kendilerine rahatsızlık veren durumlardan kurtulmak adına kaçınma davranışı sergilemeye başlarlar. Okula, işe gitmek hatta dışarı bile çıkmak istemezler. Mümkün olduğunca sosyal yaşama uzak kalmayı tercih ederler çünkü kendilerini bu şekilde güvende ve iyi hissederler.

Kişi, istemediği ve kaçındığı durumlara maruz kaldığında ise kişide belli birtakım fizyolojik tepkiler oluşur. Bunlardan bazıları ; kalbin hızla atması, terleme, titreme, yüzde kızarma gibi. Bu fiziksel belirtiler ortaya çıktığında kişi, karşısındaki insanların durumu farkedeceği korkusuyla daha fazla kaygılanıp paniğe kapılır.

SKYPE ile canlı online seans imkanı

Göksu Ayaz - Uzman Psikolog İstanbul Kadıköy 2019

İSTANBUL'DA Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy, Ataşehir, Çekmeköy bölgelerinde çocuk, ergen ve yetişkinler için Uzman Psikolog Göksu Ayaz hizmet vermektedir. Uzmanlık alanlarımız arasında; Bireysel Nefes Danışmanlığı, Depresyon, Ergenlik Çağı ve Sorunları, Kaygı Bozuklukları, Sosyal Fobi, Sınav Kaygısı, Obsesif Bozukluklar, Travma Sonrası Bozuklukları, Panik Atak, Beslenme Bozuklukları, Davranım Bozuklukları, Stres ve Öfke Kontrolü bulunuyor. Ayrıntılarıyla sitemizden bilgi alabilir veya bizimle iletişim kurabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz

Tel: +90 216 706 12 81
Email: info@goksuayaz.com
Web: www.goksuayaz.com