Çocuklardaki okul fobisi ve çözüm önerileri

Çocuklardaki okul fobisi ve çözüm önerileri

Çocuklardaki okul fobisi ve çözüm önerileri

Yeni eğitim döneminde okul öncesi ve birinci sınıfların uyum haftası dün itibariyle başladı. Uyum haftasında, öğrencilerin okula daha kolay uyum sağlamaları amacıyla bir dizi etkinlikler yapılıyor. Çocuğun, eğitim ortamını tanıması ve sevmesi, öğretmen ve okul arkadaşlarıyla tanışıp kaynaşması sağlanıyor.

Çocuklardaki okul fobisi ve çözüm önerileri

Çocuk, anne babasından ilk ayrılığını okula başlamasıyla birlikte deneyimliyor. Bu da elbette kolay olmuyor. Bazı çocukların bu dönemi daha rahat atlatabildikleri bazılarınsa okula gitmek istemediklerini görüyoruz. Okula gitmek istemeyen çocuk, anne babasını bırakamıyor ve ağlıyor. Bu durum şiddetli bir hal aldığında çocuk, okul fobisi geliştiriyor. Okul fobisi, çocuğun okula karşı hissettiği yoğun korku halidir. Okul korkusunun nedenini ailede aramak gerekir. Aşırı koruyucu, çocuklarına aşırı düşkün(bağımlı) veya kaygılı ailelerin çocuklarının, ayrılık kaygısını daha fazla yaşadığını görmekteyiz.

Bu dönemin üstesinden gelmek için ailelerin üzerine düşen görevler:

- Okul hayatına yeni başlayan çocukların ailelerinin, mutlaka çocuğun kafasındaki belirsizlikleri gidermek amacıyla okulun nasıl bir yer olduğu, neden gidildiği ve neler yapıldığı ile ilgili bilgilendirmesi gerekir.

- Ana-babanın, çocuğun korkularını yargılamaması ve küçümsememesi gerekir.

- Çocuklarına karşı tutarlı davranarak, net bir tavır sergilemeleri önemlidir.

- Eğer aileler kaygı yaşıyorlarsa, bu durumu çocuklarına yansıtmamaya çalışmalıdırlar. Çünkü çocuklar bu kaygıyı hisseder ve onlarda da kaygı oluşmaya başlar.

- Çocuğun şiddetli bir okul korkusu oluşmuş ve zamanla azalma göstermiyorsa bir uzmandan yardım almaları tavsiye edilir.

Burada öğretmenin önemini de unutmamak gerekir. Öğretmen, çocuğun okulu sevmesinde büyük rol oynar. Çocuğun yaptığı iyi davranışları ödüllendirmeli, okul kurallarından bahsetmeli, arkadaşlarıyla kaynaşması için oyunlar ve etkinlikler planlamalıdır. Öğretmen ve ailenin sıkı bir iletişim içinde olmaları iyi olacaktır.

Uzman PSİKOLOG Göksu Ayaz

.

Göksu Ayaz - Uzman Psikolog İstanbul Kadıköy 2019

İSTANBUL'DA Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy, Ataşehir, Çekmeköy bölgelerinde çocuk, ergen ve yetişkinler için Uzman Psikolog Göksu Ayaz hizmet vermektedir. Uzmanlık alanlarımız arasında; Bireysel Nefes Danışmanlığı, Depresyon, Ergenlik Çağı ve Sorunları, Kaygı Bozuklukları, Sosyal Fobi, Sınav Kaygısı, Obsesif Bozukluklar, Travma Sonrası Bozuklukları, Panik Atak, Beslenme Bozuklukları, Davranım Bozuklukları, Stres ve Öfke Kontrolü bulunuyor. Ayrıntılarıyla sitemizden bilgi alabilir veya bizimle iletişim kurabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz

Tel: +90 216 706 12 81
Email: info@goksuayaz.com
Web: www.goksuayaz.com