DEPREM PSİKOLOJİMİZİ NASIL ETKİLİYOR ?

DEPREM PSİKOLOJİMİZİ NASIL ETKİLİYOR ?

Geçtiğimiz günlerde üst üste depremler yaşadık. Kimilerimiz bu konuda sakinliğini korurken, kimilerimiz ise yaşadığı panik ve korkuyla günlerce kendine gelemedi.


Deprem, bir doğa olayı dolayısıyla depremi engellememiz mümkün değil. Bu noktada yapabileceklerimiz sınırlı. Fakat bu elimizden hiç birşey gelmeyeceği anlamına da gelmiyor.


Deprem ile ilgili verilecek eğitimler ve alınacak önlemler hayat kurtarıcı olabilir. Belli zamanlarda deprem uzmanları televizyonlarda, okullarda, seminerlerde bilgilendirmeler yaptı ve bireyleri bilinçlendirmeye çalıştı. En son meydana gelen İstanbul depreminde ise bildğimiz veya bilmek istemediğimiz o gerçek, gün yüzüne çıktı aslında. İnsanların deprem anında büyük bir panikle bulundukları yerden koşarak dışarı çıktıklarını gördük. İşten, okuldan, evden... Mekan farketmeksizin. Bu da bize, depreme hazır olmadığımızı ve deprem anında nasıl davranmamız gerektiğini bilmediğimizi bize kanıtlamış oldu ne yazık ki.


Deprem anlık yaşanmadı, olup bittikten sonra da yankıları uzun süre devam etti. Televizyon ve sosyal medyada deprem anı görüntüleri, insanların koşuşturmaları yayınlandı defalarca. Telefonlar belli bir süre çekmedi ve insanlar birbirine ulaşmakta zorluk yaşadılar. Felaket senaryoları dolandı insanların dilinde. Bütün bunlar haliyle insanların kaygı düzeyini arttırdı, korkuya kapılmalarına neden oldu. Uzaktan baktığımızda, kontrolü yitirmiş ve deprem hakkında bilinçsiz olan bir halk görüntüsü çizmiş olduk.


''Ne/neler yapabiliriz'' noktasına geldiğimizde, çözüm yollarına bakmalıyız. Depreme karşı alınacak önlemleri ve deprem anında nasıl davranmamız gerektiğini, uzmanların yazılarından okuyabilir ve bu konuda çekilmiş videoları izleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, okullarda deprem tatbikatları yaptırılarak ve deprem üzerine konuşmacılar getirtilerek çocuklar bilinçlendirilmeli ve gelecekte olabilecek depremlere hazır bir hale getirilmelidir. Ebeveynler de sükunetlerini koruyarak çocuklarıyla depremi konuşabilmelidir. Unutmayalım ki, deprem anında en önemli noktalardan biri sakinliğimizi koruyabilmektir. Hepimize geçmiş olsun...

.

Göksu Ayaz - Uzman Psikolog İstanbul Kadıköy 2019

İSTANBUL'DA Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy, Ataşehir, Çekmeköy bölgelerinde çocuk, ergen ve yetişkinler için Uzman Psikolog Göksu Ayaz hizmet vermektedir. Uzmanlık alanlarımız arasında; Bireysel Nefes Danışmanlığı, Depresyon, Ergenlik Çağı ve Sorunları, Kaygı Bozuklukları, Sosyal Fobi, Sınav Kaygısı, Obsesif Bozukluklar, Travma Sonrası Bozuklukları, Panik Atak, Beslenme Bozuklukları, Davranım Bozuklukları, Stres ve Öfke Kontrolü bulunuyor. Ayrıntılarıyla sitemizden bilgi alabilir veya bizimle iletişim kurabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz

Tel: +90 216 706 12 81
Email: info@goksuayaz.com
Web: www.goksuayaz.com