İşyerinde tükenmişlik sendromu yaşayanlara uyarı

İşyerinde tükenmişlik sendromu yaşayanlara uyarı

Bugün 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü. 1992 yılından bu yana kutlanan Dünya Ruh Sağlığı Günü'nün 2017 teması ''İş Yerinde Ruh Sağlığı'' olarak belirlendi. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 300 milyondan fazla kişide depresif bozukluk ve 250 milyondan fazla kişide ise kaygı bozukluğu bulunduğu tespit edildi.2017 temasının ''İş Yerinde Ruh Sağlığı'' olması okları iş ortamında yaşanılan problemlere çeviriyor. Türkiyede ve dünyada, iş yerinde tükenmişlik sendromu yaşayanların sayısında bir artış olduğu görülüyor. Tükenmişilik sendromunun belirtileri depresyonla benzerlik taşır. Tükenmişlik sürecinde kişi, işine karşı heyecan duymamaya, çevresindekilere karşı ilgisini kaybetmeye başlar. Bu kişilerin iş performansları düşüktür, kaygılıdır ve gergindir. Bu kişilerde öfke ve saldırgan davranışlar görülebilir.

İşsizlik, depresyon gibi ruhsal hastalıkların oluşumu için bir risk faktörüyken, olumsuz iş yaşamı da ruhsal sağlığı son derece etkilemektedir. İşinden mutsuz olmak, verimliliği azaltmakta, kişilerarası ilişkileri bozmakta ve tatminsiz bir hayat yaşamaya neden olmaktadır. Bazı çalışanlar patronlarından şikayetçiyken bazıları da aldığı
maaştan memnuniyetsiz. Kimileri ise çalışma arkadaşlarını sevmiyor veya yaptığı işten zevk almıyor.

İş yerindeki sorunlar, yalnızca iş ortamından kaynaklanmamakta. Aynı zamanda kişinin psikolojik sorunları var ise bu, iş hayatına da olumsuz bir biçimde yansıyor.
Kişi, kendinde var olan problemin farkında değilse iş yaşamında sorunların çıkması da haliyle kaçınılmaz olacaktır. Örneğin DEHB'si (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) olan bir kişi, işine konsantre olmakta zorlanır ve bunun nedenini anlamaz. Öncelikle, kişi kendisinin farkında olmalıdır. Sürekli ters giden veya rahatsızlık veren durumlar var ise psikolojik destek almak kişiler için yararlı olacaktır. Ayrıca '' İşim benim için ne anlam ifade ediyor ? Sevdiğim işi mi yapıyorum ? İşimde başarılı mıyım ? İşimi yaparken keyif almamamın nedenleri neler ?'' gibi soruları kişinin kendine sorması, verdiği cevaplarla farkındalığını arttırmasına yardımcı olacaktır.


Sağlıklı Bir İş Ortamı İçin

.Patron, istek ve beklentilerini çalışanlarına açık bir dille ifade etmeli.
.Yöneticilerin ve çalışanların sağlıklı bir iletişim içinde olmaları oldukça önemlidir.
.Çalışanların iş motivasyonunu arttırmaya yönelik girişimlerde bulunulmalı.
.Çalışanların başarıları takdir edilmeli.
.Yöneticiler, çalışanların sorunlarına duyarsız olmamalı ve onları önemsemeli.
.Şirketlerin bünyelerinde psikolog çalıştırmaları yararlı olacaktır.

Uzman Psikolog Göksu Ayaz

.

Göksu Ayaz - Uzman Psikolog İstanbul Kadıköy 2019

İSTANBUL'DA Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy, Ataşehir, Çekmeköy bölgelerinde çocuk, ergen ve yetişkinler için Uzman Psikolog Göksu Ayaz hizmet vermektedir. Uzmanlık alanlarımız arasında; Bireysel Nefes Danışmanlığı, Depresyon, Ergenlik Çağı ve Sorunları, Kaygı Bozuklukları, Sosyal Fobi, Sınav Kaygısı, Obsesif Bozukluklar, Travma Sonrası Bozuklukları, Panik Atak, Beslenme Bozuklukları, Davranım Bozuklukları, Stres ve Öfke Kontrolü bulunuyor. Ayrıntılarıyla sitemizden bilgi alabilir veya bizimle iletişim kurabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz

Tel: +90 216 706 12 81
Email: info@goksuayaz.com
Web: www.goksuayaz.com