LİSEDE BÖLÜM SEÇİMİ NEDEN ÖNEMLİ?

LİSEDE BÖLÜM SEÇİMİ NEDEN ÖNEMLİ?

Bölüm seçimi yapmak, ileride yapacağımız mesleğin ilk adımı diyebiliriz.

Lisede öğrenciler, bölüm tercihi yaparken kafaları epey karışıyor. Hangi bölümü seçmesi gerektiğini bilmeyen öğrenciler, genellikle sevdiği derslerin olduğu bölüme yöneliyor. Sözeli sevenler sözele, Feni sevenler FM bölümüne...

Bir çok öğrenci, sevdiği ve sevmediği dersleri düşünerek bir seçim yapıyor. Böylece, ileride yapacağı mesleği de ikinci plana atmış oluyor farkında olmadan. Eğer ki fen bilgisinden hoşlanmıyorsa Türkçe-Matematik(TM) bölümüne yöneliyor ve buradan bir meslek seçmeyi yeğliyor. Veya sadece Matematiği sevmediği için Sözele geçiyor. 

Bu seçimi yaparken de bulunduğu bölümden kendisi için en uygun olanı bulmaya çabalıyor, kendini bunun için zorluyor. Bölümün, meslek seçiminin ilk basamağı olduğu unutuluyor çoğu tarafından, bu nüans gözden kaçırılıyor.

Öğrenci belki de hiç istemediği ,ilgisinin olmadığı bir mesleği sadece o bölümde olduğu için tercih ediyor. Hangi meslek daha yakın gelirse... Bu da ileride öğrenciye uygun olmayan, belki de hemen sıkılacağı ve yapmak istemeyeceği bir mesleğe yönlenmesine neden oluyor. Bir çok soru işareti eşliğinde tercih edilen meslek, ileride kişiyi tatmin etmeyebiliyor, hayal kırıklığı yaşatabiliyor.

Mesleğimizi, tercih ettiğimiz bölümden seçtiğimiz için bölüm tercihi yaparken hassas olmakta fayda var. Öğrencinin ilgi alanı, yeteneği, mesleğin geleceği, çalışma alanları burada çok önemli etmenler arasında.

Bu etmenler baz alınarak yapılan tercihler çok daha sağlıklı olacaktır. Bu noktada bir uzmandan yardım almak, bölüm ve meslek seçiminin daha doğru ve kişiye uygun yapılmasına neden olacaktır.

 

 

Uzman Psikolog Göksu Ayaz

.

Göksu Ayaz - Uzman Psikolog İstanbul Kadıköy 2019

İSTANBUL'DA Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy, Ataşehir, Çekmeköy bölgelerinde çocuk, ergen ve yetişkinler için Uzman Psikolog Göksu Ayaz hizmet vermektedir. Uzmanlık alanlarımız arasında; Bireysel Nefes Danışmanlığı, Depresyon, Ergenlik Çağı ve Sorunları, Kaygı Bozuklukları, Sosyal Fobi, Sınav Kaygısı, Obsesif Bozukluklar, Travma Sonrası Bozuklukları, Panik Atak, Beslenme Bozuklukları, Davranım Bozuklukları, Stres ve Öfke Kontrolü bulunuyor. Ayrıntılarıyla sitemizden bilgi alabilir veya bizimle iletişim kurabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz

Tel: +90 216 706 12 81
Email: info@goksuayaz.com
Web: www.goksuayaz.com