Terörün toplum psikolojisi üzerindeki etkileri ve terörle başetme yöntemleri

Terörün toplum psikolojisi üzerindeki etkileri ve terörle başetme yöntemleri

Terörün toplum psikolojisi üzerindeki etkileri ve terörle başetme yöntemleri

Toplum olarak, terör olaylarının ardı ardına yaşandığı zorlu bir dönemden geçiyoruz. Terör sözcüğü, latince "terror" olup "terreo" fiilinden türemiştir ve "dehşet, büyük korku" anlamlarına gelmektedir. Terörün kelime anlamına baktığımızda amacıyla bağlantılı olduğunu görüyoruz. Terörün amacı yalnızca bir ülkenin toplumsal, ekonomik ve siyasal yapılarını yıkmak değil aynı zamanda yaratılan şiddet üzerinden topluma korku salmak, insanlar üzerinde yılgınlık ve bezginlik yaratmaktır. Dolayısıyla terör ve terörizmin psikolojik boyutunun önemi inkar edilemez.

Son zamanlarda ülkemizin maruz kaldığı terör saldırılarıyla birlikte kişilerin bilinçaltında olan veya bugüne kadar dillendiremedikleri ifade ve düşüncelerin gün yüzüne çıktığına şahit olduk. Bu da ideolojilerin kişiler tarafından daha net ve fanatik bir biçimde ifade edilmesine sebebiyet verdi.

Terörün toplum psikolojisi üzerindeki etkileri ve terörle başetme yöntemleri

Halk tarafından verilen tepkiler ise bir hayli farklı oldu. Terör olaylarının yaşanmasını kaldıramayan ve bu ülkede gelecek olmadığını iddaa eden bir kesim, imkanları dahilinde aileleriyle birlikte Türkiye'yi terk etme yolunu seçtiklerini etrafımızdan duyuyoruz. Kimileri sosyal medyada, birlik olmamızın vazgeçilmez unsuru olan eşitliği kendi inançları doğrultusunda ayaklar altına aldı ve insanları dini inançlarınaveya kültürel dünya görüşlerine göre yargılayıp ''ötekileştirme'' ye çalışarak öfke dolu paylaşımlarda bulundu. Bu noktada fark etmemiz gereken ise şuydu; bizlere terörü yaşatanların asıl amacının zaten birlik ve beraberliğimizi bozarak insanlar arasında kutuplaşmanın oluşmasını sağlamak olduğuydu. Ülkemizde barış içinde yaşamak için provakasyonlara gelmememiz ve birbirimize hoşgörülü davranmamız gerektiğini unutmamalıyız. Bu vatanı parçalı toplumcuklar halinde görmek istemiyorsak toplum olarak kenetlenme sağlamalıyız


Terörün psikolojik boyutunu ele aldığımızda karşımıza çıkan tabloda gördüğümüz, insanlarda artan korku ve kaygı. Özellikle bilgiye ulaşmanın artık çok kolay olduğu bu dönemde,  sosyal medya aracılığıyla paylaşılan dehşet verici görüntülere ve televizyonda aralıksız verilen ölüm haberlerine maruz kalmak insanları derinden sarstı ve sarsmaya devam ediyor.

İnsanlar kendi ve sevdiklerinin güvenliğinden endişeli ve sürekli bir korku halinde.  Saldırıların her an her yerde yaşanabileceği, sürekli bomba patlayacak düşüncesi insanların sosyal hayattan geri çekilmesine ve yaptıkları aktiviteleri kısıtlamalarına yol açıyor. Terör olaylarından fazlasıyla etkilenen kişilerde depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, uyku ve iştah bozuklukları, madde kullanım bozuklukları ve işlevsellikte bozulma gibi ruhsal sorunlar görülebiliyor. Bu kişiler profesyonel yardıma başvurmalıdırlar.

Yaşanılan terör olaylarına engel olamasakta terörün bizler üzerindeki negatif etkilerini azaltmak amacıyla yapabileceklerimize bakalım. Öncelikle bizim yaşadığımız olayları kim yaşarsa yaşasın çok can sıkıcı ve zorlayıcı bunu kabullenelim. Abartılmış stres ve korku yüklü davranışlar bizlere zarar verecektir. Sağlıklı bir yaşam için bu duygularla başetmeyi öğrenmemiz gerekir .

Herşeyin düzeleceği umuduna, inancına sıkıca sarılmalı ve provakasyonlardan uzak durmalıyız. Yalnız kalmamaya çalışarak sıkıntılarımızı, sorunlarımızı yakınlarımızla paylaşabiliriz.

Terör mağduru insanlarla bir araya gelip onlara maddi-manevi yardımda bulunabiliriz. Yaptığınız bu yardım sonucu olumsuz etkilerin üzerinizden kalktığını göreceksiniz. En önemlisi de plan ve programlarımızı aksatmadan rutin hayatımıza devam etmek. Bu ülke bizim, sahip çıkalım ve birlik olalım.

Unutulmamalıdır ki tarih boyunca korkulan bir millettir Türk halkı ve her zaman kahramanlık destanları yazdı.

.

Göksu Ayaz - Uzman Psikolog İstanbul Kadıköy 2019

İSTANBUL'DA Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy, Ataşehir, Çekmeköy bölgelerinde çocuk, ergen ve yetişkinler için Uzman Psikolog Göksu Ayaz hizmet vermektedir. Uzmanlık alanlarımız arasında; Bireysel Nefes Danışmanlığı, Depresyon, Ergenlik Çağı ve Sorunları, Kaygı Bozuklukları, Sosyal Fobi, Sınav Kaygısı, Obsesif Bozukluklar, Travma Sonrası Bozuklukları, Panik Atak, Beslenme Bozuklukları, Davranım Bozuklukları, Stres ve Öfke Kontrolü bulunuyor. Ayrıntılarıyla sitemizden bilgi alabilir veya bizimle iletişim kurabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz

Tel: +90 216 706 12 81
Email: info@goksuayaz.com
Web: www.goksuayaz.com